
PRTPRT Suspension Strut Cartridge
Part #: 273002 $43.05
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
PRT Suspension Strut Cartridge
| Name | Specs |
|---|---|
| Adjustable | No |
| Body Color | Black |
| Body Material | Q235B |
| Compressed Length | 18.23in |
| Cylinder Outside Diameter | 1.91in |
| Extended Length | 23.15in |
| Internal Construction Type | Dual Tube |
| Mounting Hardware Included | Bolt |
| Shaft Diameter | 0.98in |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 1993 - 1994 | BMW 740i | RWD |
| 1990 - 1992 | BMW 735iL | RWD |
| 1990 - 1992 | BMW 735i | RWD |
| 1994 - 1995 | BMW 540i | RWD |
| 1990 - 1992 | BMW 535i | RWD |
| 1994 - 1995 | BMW 530i | RWD |
| 1993 - 1993 | BMW 525iT | RWD |
| 1989 - 1992 | BMW 525i | RWD |