
PRTPRT Suspension Strut Cartridge
Part #: 272079 $34.45
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
PRT Suspension Strut Cartridge
| Name | Specs |
|---|---|
| Adjustable | No |
| Body Color | Black |
| Body Material | Q235B |
| Compressed Length | 17.17in |
| Cylinder Outside Diameter | 1.67in |
| Extended Length | 24.88in |
| Internal Construction Type | Dual Tube |
| Mounting Hardware Included | Bolt |
| Shaft Diameter | 0.87in |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 1990 - 1992 | Nissan Stanza | FWD |
| 1989 - 1994 | Nissan Maxima | FWD |