
PRTPRT Suspension Strut Cartridge
Part #: 272033 $29.36
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
PRT Suspension Strut Cartridge
| Name | Specs |
|---|---|
| Adjustable | No |
| Body Color | Black |
| Body Material | Q235B |
| Compressed Length | 17.24in |
| Cylinder Outside Diameter | 1.72in |
| Extended Length | 24.72in |
| Internal Construction Type | Dual Tube |
| Mounting Hardware Included | Bolt |
| Shaft Diameter | 0.79in |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 1988 - 1991 | BMW M3 | RWD |
| 1988 - 1991 | BMW 325is | RWD |
| 1988 - 1991 | BMW 325i | RWD |
| 1984 - 1987 | BMW 325e | RWD |
| 1987 - 1988 | BMW 325 | RWD |
| 1991 - 1992 | BMW 318is | RWD |
| 1984 - 1992 | BMW 318i | RWD |