
PRTPRT Suspension Strut Cartridge
Part #: 272029 $34.83
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
PRT Suspension Strut Cartridge
| Name | Specs |
|---|---|
| Adjustable | No |
| Body Color | Black |
| Body Material | Q235B |
| Compressed Length | 16.1in |
| Cylinder Outside Diameter | 1.72in |
| Extended Length | 23.82in |
| Internal Construction Type | Dual Tube |
| Mounting Hardware Included | Bolt |
| Shaft Diameter | 0.87in |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 1975 - 1985 | Toyota Corolla | RWD |