
PRTPRT Suspension Strut Cartridge
Part #: 270015 $42.86
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
PRT Suspension Strut Cartridge
| Name | Specs |
|---|---|
| Adjustable | No |
| Body Color | Black |
| Body Material | Q235B |
| Compressed Length | 15.67in |
| Cylinder Outside Diameter | 1.61in |
| Extended Length | 21.38in |
| Internal Construction Type | Dual Tube |
| Mounting Hardware Included | Bolt |
| Shaft Diameter | 0.87in |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 1982 - 1984 | Nissan Maxima | RWD |
| 1981 - 1981 | Nissan 810 | RWD |
| 1979 - 1983 | Nissan 280ZX | RWD |
| 1975 - 1978 | Nissan 280Z | RWD |
| 1974 - 1975 | Nissan 260Z | RWD |
| 1970 - 1973 | Nissan 240Z | RWD |