
Unity AutomotiveSuspension Strut and Coil Spring Assembly
Part #: UNI-15312 $141.58
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
- Buy With Confidence; Zero Defect Policy
- Reduce Vehicle Down Time
- No Special Tools Required
- Eliminate Reuse Of Old Parts For A Premium Ride Feel
- Fully Assembled; Ready To Install Complete Strut Assemblies
- Eliminate Safety Hazard Of Installation
- Reduce Installation Time From 4 Hours To Less Than 1 Hour
Suspension Strut and Coil Spring Assembly; Pre-assembled Complete Strut Assembly including Coil Spring, Top Mount and All Components - Ready to Install - Plug and Play Installation
| Name | Specs |
|---|---|
| Body Length | 15.42 in |
| Compressed Length | 15.53 in |
| Extended Length | 23.09 in |
| Max Year Covered | 2003 |
| Min Year Covered | 2000 |
| Most Popular Make / Model | Chevrolet Impala |
| Most Popular Year | 2003 |
| Product Grade | Economy |
| Special Note | Fully Assembled; Ready to Install |
| Total Part VIO | 419751 |
| Travel Length | 7.56 in |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2005 - 2009 | Buick LaCrosse | FWD |
| 2000 - 2013 | Chevrolet Impala | FWD |
| 2004 - 2008 | Pontiac Grand Prix | FWD |