
Unity AutomotiveSuspension Strut and Coil Spring Assembly
Part #: UNI-15020 $88.45
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
- Reduce Vehicle Down Time
- Buy With Confidence; Zero Defect Policy
- Fully Assembled; Ready To Install Complete Strut Assemblies
- No Special Tools Required
- Eliminate Reuse Of Old Parts For A Premium Ride Feel
- Reduce Installation Time From 4 Hours To Less Than 1 Hour
- Eliminate Safety Hazard Of Installation
Suspension Strut and Coil Spring Assembly; Pre-assembled Complete Strut Assembly including Coil Spring, Top Mount and All Components - Ready to Install - Plug and Play Installation
| Name | Specs |
|---|---|
| Body Length | 10.02 in |
| Compressed Length | 10.53 in |
| Extended Length | 18.49 in |
| Max Year Covered | 1997 |
| Min Year Covered | 1988 |
| Most Popular Make / Model | Buick Regal |
| Most Popular Year | 1994 |
| Product Grade | Economy |
| Special Note | Fully Assembled; Ready to Install |
| Total Part VIO | 295483 |
| Travel Length | 7.96 in |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 1988 - 1996 | Buick Regal | FWD |
| 1990 - 1994 | Chevrolet Lumina | FWD |
| 1988 - 1997 | Oldsmobile Cutlass Supreme | FWD |
| 1988 - 1996 | Pontiac Grand Prix | FWD |