
Unity AutomotiveSuspension Strut and Coil Spring Assembly
Part #: UNI-11531 $158.70
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
- Buy with Confidence with a Zero Defect Policy
- No Special Tools Required
- Reduce Vehicle Down Time
- Reduce Installation Time From 4 Hours To Less Than 1 Hour
- Eliminate Safety Hazard Of Installation
Suspension Strut and Coil Spring Assembly; Pre-assembled Complete Strut Assembly including Coil Spring, Top Mount and All Components - Ready to Install - Plug and Play Installation
| Name | Specs |
|---|---|
| Body Length | 10.875 in |
| Compressed Length | 11.375 in |
| Extended Length | 17.5 in |
| Max Year Covered | 1995 |
| Min Year Covered | 1992 |
| Most Popular Make / Model | Pontiac Grand Am |
| Most Popular Year | 1994 |
| Product Grade | Economy |
| Special Note | Fully Assembled; Ready to Install |
| Total Part VIO | 96721 |
| Travel Length | 6.125 in |