
Unity AutomotiveSuspension Strut and Coil Spring Assembly
Part #: UNI-11042 $141.89
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
- Buy with Confidence with a Zero Defect Policy
- No Special Tools Required
- Eliminate Safety Hazard Of Installation
- Reduce Installation Time From 4 Hours To Less Than 1 Hour
- Reduce Vehicle Down Time
Suspension Strut and Coil Spring Assembly; Pre-assembled Complete Strut Assembly including Coil Spring, Top Mount and All Components - Ready to Install - Plug and Play Installation
| Name | Specs |
|---|---|
| Body Length | 11.97 in |
| Compressed Length | 13 in |
| Extended Length | 19.55 in |
| Max Year Covered | 2000 |
| Min Year Covered | 1995 |
| Most Popular Make / Model | Dodge Grand Caravan |
| Most Popular Year | 2000 |
| Product Grade | Economy |
| Special Note | Fully Assembled; Ready to Install |
| Total Part VIO | 618741 |
| Travel Length | 6.55 in |