
Unity AutomotiveSuspension Shock Absorber
Part #: UNI-259720 $31.57
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
- No Special Tools Required
- Chrome Plated Piston and Phosphoric Coating
- Buy with Confidence with a Zero Defect Policy
- Eliminate Safety Hazard Of Installation
- Reduce Vehicle Down Time
Suspension Shock Absorber; Gas Charged Shock Absorber
| Name | Specs |
|---|---|
| Collapsed Length | OEM |
| Compressed Length | 15.38 in |
| Extended Length | OEM /25.72 in |
| Max Year Covered | 2015 |
| Min Year Covered | 2007 |
| Most Popular Make / Model | Mazda CX-9 |
| Most Popular Year | 2008 |
| Product Grade | Economy |
| Shock Stroke | OEM |
| Special Note | Nitrogen Gas Charged For Superior Response and Consistent Control |
| Total Part VIO | 234186 |
| Travel Length | 10.34 in |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2007 - 2015 | Mazda CX-9 | FWD, AWD |