
Unity AutomotiveSuspension Shock Absorber
Part #: UNI-259420 $46.55
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
- Chrome Plated Piston and Phosphoric Coating
- Eliminate Safety Hazard Of Installation
- Buy with Confidence with a Zero Defect Policy
- No Special Tools Required
- Reduce Vehicle Down Time
Suspension Shock Absorber; Gas Charged Shock Absorber
| Name | Specs |
|---|---|
| Collapsed Length | OEM |
| Compressed Length | 17.08 in |
| Extended Length | OEM /20.93 in |
| Max Year Covered | 2012 |
| Min Year Covered | 2010 |
| Most Popular Make / Model | Mazda CX-7 |
| Most Popular Year | 2011 |
| Product Grade | Economy |
| Shock Stroke | OEM |
| Special Note | Nitrogen Gas Charged For Superior Response and Consistent Control |
| Total Part VIO | 112317 |
| Travel Length | 3.85 in |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2007 - 2012 | Mazda CX-7 | FWD, AWD |