
Unity AutomotiveSuspension Shock Absorber
Part #: UNI-259190 $31.25
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
- Chrome Plated Piston and Phosphoric Coating
- No Special Tools Required
- Buy with Confidence with a Zero Defect Policy
- Eliminate Safety Hazard Of Installation
- Reduce Vehicle Down Time
Suspension Shock Absorber; Gas Charged Shock Absorber
| Name | Specs |
|---|---|
| Compressed Length | 16.89 in |
| Extended Length | 26.46 in |
| Max Year Covered | 2014 |
| Min Year Covered | 2013 |
| Most Popular Make / Model | Mazda CX-5 |
| Most Popular Year | 2014 |
| Product Grade | Economy |
| Special Note | Nitrogen Gas Charged For Superior Response and Consistent Control |
| Total Part VIO | 191311 |
| Travel Length | 9.37 in |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2013 - 2014 | Mazda CX-5 | FWD, AWD |