
Unity AutomotiveSuspension Shock Absorber
Part #: UNI-259020 $38.24
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
- Chrome Plated Piston and Phosphoric Coating
- Reduce Vehicle Down Time
- No Special Tools Required
- Buy with Confidence with a Zero Defect Policy
- Eliminate Safety Hazard Of Installation
Suspension Shock Absorber; Gas Charged Shock Absorber
| Name | Specs |
|---|---|
| Adjustable Length | No |
| Compressed Length | 18.76 in |
| Extended Length | N/A /26.39 in |
| Finish | Painted |
| Max Year Covered | 2014 |
| Min Year Covered | 2004 |
| Most Popular Make / Model | Mazda 3 |
| Most Popular Year | 2008 |
| Product Grade | Economy |
| Special Note | Nitrogen Gas Charged For Superior Response and Consistent Control |
| Total Part VIO | 793558 |
| Travel Length | 7.63 in |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2006 - 2014 | Mazda 5 | FWD |
| 2004 - 2009 | Mazda 3 | FWD |