
Unity AutomotiveSuspension Shock Absorber
Part #: UNI-257010 $41.55
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
- Chrome Plated Piston and Phosphoric Coating
- Buy with Confidence with a Zero Defect Policy
- Eliminate Safety Hazard Of Installation
- No Special Tools Required
- Reduce Vehicle Down Time
Suspension Shock Absorber; Gas Charged Shock Absorber
| Name | Specs |
|---|---|
| Adjustable Length | No |
| Compressed Length | 16.5 in |
| Extended Length | N/A /25.75 in |
| Finish | Painted |
| Max Year Covered | 2015 |
| Min Year Covered | 1998 |
| Most Popular Make / Model | Volkswagen Jetta |
| Most Popular Year | 2003 |
| Product Grade | Economy |
| Special Note | Nitrogen Gas Charged For Superior Response and Consistent Control |
| Total Part VIO | 2148610 |
| Travel Length | 9.25 in |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 1999 - 2010 | Volkswagen Jetta | FWD |
| 1999 - 2006 | Volkswagen Golf | FWD |
| 1998 - 2010 | Volkswagen Beetle | FWD |