
Unity AutomotiveSuspension Shock Absorber
Part #: UNI-256500 $60.38
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
- Chrome Plated Piston and Phosphoric Coating
- Buy with Confidence with a Zero Defect Policy
- Eliminate Safety Hazard Of Installation
- No Special Tools Required
- Reduce Vehicle Down Time
Suspension Shock Absorber; Gas Charged Shock Absorber
| Name | Specs |
|---|---|
| Collapsed Length | OEM |
| Compressed Length | 16.12 in |
| Extended Length | OEM /21.46 in |
| Max Year Covered | 2019 |
| Min Year Covered | 2011 |
| Most Popular Make / Model | Jeep Grand Cherokee |
| Most Popular Year | 2015 |
| Product Grade | Economy |
| Shock Stroke | OEM |
| Special Note | Fully Assembled; Ready to Install |
| Total Part VIO | 1922313 |
| Travel Length | 5.34 in |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2011 - 2020 | Dodge Durango | AWD, RWD |
| 2011 - 2020 | Jeep Grand Cherokee | AWD, RWD |