
Unity AutomotiveSuspension Shock Absorber
Part #: UNI-255110 $43.54
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
- Chrome Plated Piston and Phosphoric Coating
- No Special Tools Required
- Buy with Confidence with a Zero Defect Policy
- Eliminate Safety Hazard Of Installation
- Reduce Vehicle Down Time
Suspension Shock Absorber; Gas Charged Shock Absorber
| Name | Specs |
|---|---|
| Collapsed Length | OEM |
| Compressed Length | 14.28 in |
| Extended Length | OEM /20.05 in |
| Max Year Covered | 2005 |
| Min Year Covered | 2003 |
| Most Popular Make / Model | Infiniti G35 |
| Most Popular Year | 2004 |
| Product Grade | Economy |
| Shock Stroke | OEM |
| Special Note | Nitrogen Gas Charged For Superior Response and Consistent Control |
| Total Part VIO | 154176 |
| Travel Length | 5.77 in |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2003 - 2005 | Infiniti G35 | RWD |
| 2003 - 2005 | Nissan 350Z | RWD |