
Unity AutomotiveSuspension Shock Absorber
Part #: UNI-253050 $41.63
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
- Chrome Plated Piston and Phosphoric Coating
- No Special Tools Required
- Buy with Confidence with a Zero Defect Policy
- Reduce Vehicle Down Time
- Eliminate Safety Hazard Of Installation
Suspension Shock Absorber; Gas Charged Shock Absorber
| Name | Specs |
|---|---|
| Collapsed Length | OEM |
| Compressed Length | 10.49 in |
| Extended Length | OEM /15.57 in |
| Max Year Covered | 2019 |
| Min Year Covered | 2008 |
| Most Popular Make / Model | Dodge Grand Caravan |
| Most Popular Year | 2010 |
| Product Grade | Economy |
| Shock Stroke | OEM |
| Special Note | Nitrogen Gas Charged For Superior Response and Consistent Control |
| Total Part VIO | 2798959 |
| Travel Length | 5.08 in |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2008 - 2016 | Chrysler Town & Country | FWD |
| 2008 - 2020 | Dodge Grand Caravan | FWD |
| 2012 - 2015 | Ram C/V | FWD |
| 2009 - 2014 | Volkswagen Routan | FWD |