
Unity AutomotiveSuspension Shock Absorber
Part #: UNI-253030 $48.59
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
- Chrome Plated Piston and Phosphoric Coating
- No Special Tools Required
- Eliminate Safety Hazard Of Installation
- Buy with Confidence with a Zero Defect Policy
- Reduce Vehicle Down Time
Suspension Shock Absorber
| Name | Specs |
|---|---|
| Adjustable Length | No |
| Compressed Length | 11.375 in |
| Extended Length | N/A /17 in |
| Finish | Painted |
| Max Year Covered | 2007 |
| Min Year Covered | 1995 |
| Most Popular Make / Model | Dodge Grand Caravan |
| Most Popular Year | 2005 |
| Product Grade | Economy |
| Special Note | Nitrogen Gas Charged For Superior Response and Consistent Control |
| Total Part VIO | 2670766 |
| Travel Length | 5.625 in |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2000 - 2003 | Chrysler Voyager | FWD |
| 1995 - 2007 | Chrysler Town & Country | FWD |
| 2000 - 2000 | Chrysler Grand Voyager | FWD |
| 1995 - 2007 | Dodge Grand Caravan | FWD, AWD |
| 1995 - 2007 | Dodge Caravan | FWD |
| 1995 - 2000 | Plymouth Voyager | FWD |
| 1995 - 2000 | Plymouth Grand Voyager | FWD, AWD |