
Unity AutomotiveSuspension Shock Absorber
Part #: UNI-12-540000 $43.05
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
- Buy with Confidence with a Zero Defect Policy
- Chrome Plated Piston and Phosphoric Coating
- Reduce Vehicle Down Time
- No Special Tools Required
- Eliminate Safety Hazard Of Installation
Suspension Shock Absorber; Shock Absorber
| Name | Specs |
|---|---|
| Collapsed Length | OEM |
| Compressed Length | 12.125 in |
| Extended Length | OEM /20 in |
| Max Year Covered | 2002 |
| Min Year Covered | 1981 |
| Most Popular Make / Model | Mercury Grand Marquis |
| Most Popular Year | 2000 |
| Product Grade | Economy |
| Shock Stroke | OEM |
| Special Note | Nitrogen Gas Charged For Superior Response and Consistent Control |
| Total Part VIO | 1029240 |
| Travel Length | 7.875 in |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 1987 - 1991 | Ford LTD Crown Victoria | RWD |
| 1983 - 1986 | Ford LTD | RWD |
| 1992 - 2002 | Ford Crown Victoria | RWD |
| 1987 - 1991 | Ford Country Squire | RWD |
| 1981 - 2002 | Lincoln Town Car | RWD |
| 1983 - 2002 | Mercury Grand Marquis | RWD |
| 1987 - 1991 | Mercury Colony Park | RWD |