
Unity AutomotiveSuspension Shock Absorber
Part #: UNI-12-143000 $67.21
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
- No Special Tools Required
- Chrome Plated Piston and Phosphoric Coating
- Buy with Confidence with a Zero Defect Policy
- Eliminate Safety Hazard Of Installation
- Reduce Vehicle Down Time
Suspension Shock Absorber; Gas Charged Shock Absorber
| Name | Specs |
|---|---|
| Collapsed Length | OEM |
| Compressed Length | 9.125 in |
| Extended Length | OEM /13.75 in |
| Max Year Covered | 2002 |
| Min Year Covered | 1981 |
| Most Popular Make / Model | Mercury Grand Marquis |
| Most Popular Year | 2000 |
| Product Grade | Economy |
| Shock Stroke | OEM |
| Special Note | Nitrogen Gas Charged For Superior Response and Consistent Control |
| Total Part VIO | 932445 |
| Travel Length | 4.625 in |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 1990 - 2001 | Lincoln Town Car | RWD |