
Monroe Shocks & StrutsSuspension Shock Absorber
Part #: MRC-557012 $138.76
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
- FOR RECREATIONAL VEHICLES -- Designed to handle the demands of recreational vehicles that go on cross country adventures and trips close to home
- CONSISTENT RIDE -- All-weather fluid contains special additives to assist with extreme temperatures and help reduce oil breakdown while larger reserve tube holds more fluid to improve performance (when required)
- EXCEPTIONAL HANDLING -- 10-Stage valving, tuned specifically to each vehicle, adjusts to road extremes while the bore provides more efficient and consistent control (most applications)
- STRONG AND DURABLE -- Shouldered bushing and bonded bushing with sleeve protects from bushing walkout for improved quality; arc welds up to 360° for durability
- BUILT TO LAST -- Robust hydraulic lock-out prevents over extension of air bags, top-out of the piston and averts damage to seal assembly (when required)
- REDUCED NOISE, VIBRATION AND HARSHNESS -- Delivers exceptional control and isolates impact-related noise, vibration and harshness under most driving conditions
- IMPROVES PERFORMANCE -- Nitrogen gas-charge maintains tire-to-road contact for improved ride and handling by reducing aeration and shock fade
- BUY WITH CONFIDENCE -- Comes with Monroe’s 90-day Risk Free Ride Offer and Limited Commercial Warranty
Suspension Shock Absorber; Magnum RV Shock Absorber
| Name | Specs |
|---|---|
| Compressed Length | 13.625in/346.1mm |
| Dust Shield Included | Yes |
| Dust Shield Material | Metal |
| Extended Length | 20.5in/520.7mm |
| Gas Charged | Yes |
| Hydraulic Lockout | Yes |
| Includes Bump Stop | No |
| Internal Rebound Bumper | No |
| Lower Mount Code | LS54 |
| Lower Mount Type | Loop Bushing and Sleeve Mount - 3/4" Sleeve ID X 1.3/4" Sleeve OAL |
| Part Description | Shock Absorber |
| Shock Absorber Body End Measuring Point | Center of Loop |
| Shock Absorber Rod End Measuring Point | Center of Loop |
| Travel Length | 6.875in/174.6mm |
| Upper Mount Code | LS54 |
| Upper Mount Type | Loop Bushing and Sleeve Mount - 3/4" Sleeve ID X 1.3/4" Sleeve OAL |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2003 - 2012 | Freightliner XC Straight Rail | 4 X 2 |
| 2002 - 2005 | Freightliner XC | 4 X 2 |
| 1995 - 2015 | Freightliner XB Line | 4 X 2, 6 X 2 |
| 2002 - 2004 | Winnebago Journey | 4 X 2 |