
Monroe Shocks & StrutsSuspension Shock Absorber
Part #: MRC-557001 $128.09
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
- FOR RECREATIONAL VEHICLES -- Designed to handle the demands of recreational vehicles that go on cross country adventures and trips close to home
- CONSISTENT RIDE -- All-weather fluid contains special additives to assist with extreme temperatures and help reduce oil breakdown while larger reserve tube holds more fluid to improve performance (when required)
- EXCEPTIONAL HANDLING -- 10-Stage valving, tuned specifically to each vehicle, adjusts to road extremes while the bore provides more efficient and consistent control (most applications)
- STRONG AND DURABLE -- Shouldered bushing and bonded bushing with sleeve protects from bushing walkout for improved quality; arc welds up to 360° for durability
- BUILT TO LAST -- Robust hydraulic lock-out prevents over extension of air bags, top-out of the piston and averts damage to seal assembly (when required)
- REDUCED NOISE, VIBRATION AND HARSHNESS -- Delivers exceptional control and isolates impact-related noise, vibration and harshness under most driving conditions
- IMPROVES PERFORMANCE -- Nitrogen gas-charge maintains tire-to-road contact for improved ride and handling by reducing aeration and shock fade
- BUY WITH CONFIDENCE -- Comes with Monroe’s 90-day Risk Free Ride Offer and Limited Commercial Warranty
Suspension Shock Absorber; Magnum RV Shock Absorber
| Name | Specs |
|---|---|
| Compressed Length | 17.375in/441.3mm |
| Dust Shield Included | Yes |
| Dust Shield Material | Metal |
| Extended Length | 29.125in/739.8mm |
| Gas Charged | Yes |
| Hydraulic Lockout | No |
| Includes Bump Stop | No |
| Internal Rebound Bumper | No |
| Lower Mount Code | LS54 |
| Lower Mount Type | Loop Bushing and Sleeve Mount - 3/4" Sleeve ID X 1.3/4" Sleeve OAL |
| Part Description | Shock Absorber |
| Shock Absorber Body End Measuring Point | Center of Loop |
| Shock Absorber Rod End Measuring Point | Center of Loop |
| Travel Length | 11.75in/298.5mm |
| Upper Mount Code | LS54 |
| Upper Mount Type | Loop Bushing and Sleeve Mount - 3/4" Sleeve ID X 1.3/4" Sleeve OAL |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2008 - 2023 | Coachmen Mirada | 4 X 2 |
| 2004 - 2008 | Coachmen Aurora | 4 X 2 |
| 2000 - 2014 | Damon Challenger | 4 X 2 |
| 2020 - 2023 | Entegra Coach Vision XL | 4 X 2 |
| 2019 - 2023 | Entegra Coach Vision | 4 X 2 |
| 2019 - 2023 | Entegra Coach Emblem | 4 X 2 |
| 2021 - 2023 | Fleetwood Southwind | 4 X 2 |
| 2000 - 2010 | Fleetwood Pace Arrow | 4 X 2 |
| 2010 - 2015 | Fleetwood Bounder Classic | 4 X 2 |
| 2021 - 2021 | Fleetwood Bounder Anniversary Edition | 4 X 2 |
| 2000 - 2023 | Fleetwood Bounder | 4 X 2 |
| 2018 - 2018 | Fleetwood Axon | 4 X 2 |
| 1988 - 2022 | Ford F-59 Commercial Stripped Chassis | 4 X 2 |
| 1988 - 2023 | Ford F-53 Motorhome Chassis | 4 X 2 |
| 2023 - 2023 | Forest River Georgetown GT7 | 4 X 2 |
| 2008 - 2009 | Four Winds International Windsport | 4 X 2 |
| 2008 - 2009 | Four Winds International Magellan | 4 X 2 |
| 2008 - 2010 | Four Winds International Hurricane | 4 X 2 |
| 2001 - 2001 | Gulf Stream Conquest Sport | 4 X 2 |
| 2008 - 2010 | Gulf Stream Bounty Hunter | 4 X 2 |
| 2017 - 2018 | Holiday Rambler Vacationer XE | 4 X 2 |
| 2014 - 2014 | Holiday Rambler Vacationer SE | 4 X 2 |
| 2000 - 2023 | Holiday Rambler Vacationer | 4 X 2 |
| 2003 - 2004 | Holiday Rambler Traveler | 4 X 2 |
| 2020 - 2023 | Holiday Rambler Invicta | 4 X 2 |
| 2008 - 2010 | Holiday Rambler Arista | 4 X 2 |
| 2016 - 2018 | Holiday Rambler Admiral XE | 4 X 2 |
| 2015 - 2016 | Itasca Tribute | 4 X 2 |
| 2007 - 2016 | Itasca Sunstar | 4 X 2 |
| 2002 - 2008 | Itasca Sunrise | 4 X 2 |
| 2014 - 2020 | Jayco Precept | 4 X 2 |
| 2016 - 2022 | Jayco Alante | 4 X 2 |
| 2001 - 2014 | Monaco Coach Monarch | 4 X 2 |
| 2000 - 2013 | Monaco Coach La Palma | 4 X 2 |
| 2007 - 2020 | Newmar Canyon Star | 4 X 2 |
| 2012 - 2022 | Newmar Bay Star Sport | 4 X 2 |
| 2007 - 2022 | Newmar Bay Star | 4 X 2 |
| 2017 - 2020 | Nexus Maybach | 4 X 2 |
| 2011 - 2022 | Thor Motor Coach Windsport | 4 X 2 |
| 2011 - 2024 | Thor Motor Coach Outlaw | 4 X 2 |
| 2011 - 2022 | Thor Motor Coach Challenger | 4 X 2 |
| 2014 - 2022 | Thor Motor Coach Axis | 4 X 2 |
| 2012 - 2023 | Thor Motor Coach A.C.E. | 4 X 2 |
| 2006 - 2010 | Tiffin Allegro Bay | 4 X 2 |
| 2023 - 2023 | Winnebago Sunstar NPF | 4 X 2 |
| 2016 - 2023 | Winnebago Sunstar | 4 X 2 |
| 2018 - 2020 | Winnebago Fuse | 4 X 2 |
| 2002 - 2004 | Winnebago Brave | 4 X 2 |
| 1992 - 2022 | Winnebago Adventurer | 4 X 2 |