
Monroe Shocks & StrutsMax-Air Air Shock Absorber
Part #: MRC-MA746 $184.21
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
- EASY TO ADJUST -- Special air fitting resists air leakage and ties into factory system (where applicable) or manually inflates with an air compressor; pair with Monroe air shock accessory and shock air hose AK kits (varies by application)
- EXCEPTIONAL HANDLING -- Full-displaced valving on compression and extension cycles for a smooth ride
- BUILT TO LAST -- Hardened and precision ground piston rod for consistent performance, sintered iron piston for enhanced durability and longer service life and lubricated air sleeve reduces friction for smooth operation
- CONSISTENT RIDE -- OE all-weather fluid contains special modifiers to handle extreme temperatures and help reduce friction and ensure smooth rod reaction
Max-Air Air Shock Absorber
| Name | Specs |
|---|---|
| Compressed Length | 13.125in/333.4mm |
| Dust Shield Included | Yes |
| Dust Shield Material | Rubber |
| Extended Length | 21in/533.4mm |
| Hydraulic Lockout | No |
| Includes Bump Stop | Yes |
| Internal Rebound Bumper | No |
| Lower Mount Code | LS39 |
| Lower Mount Type | Loop Bushing and Sleeve Mount - 1/2" Sleeve ID X 1.5/8" Sleeve OAL |
| Part Description | Air Shock Absorber |
| Shock Absorber Body End Measuring Point | Center of Loop |
| Shock Absorber Rod End Measuring Point | Center of Loop |
| Travel Length | 7.875in/200mm |
| Upper Mount Code | LS38 |
| Upper Mount Type | Loop Bushing and Sleeve Mount - 1/2" Sleeve ID X 38.1MM Sleeve OAL |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 1999 - 2003 | Dodge Ram 2500 Van | RWD |
| 1999 - 2003 | Dodge Ram 1500 Van | RWD |
| 1995 - 1998 | Dodge B2500 | RWD |
| 1981 - 1994 | Dodge B250 | RWD |
| 1971 - 1974 | Dodge B200 Van | RWD |
| 1975 - 1980 | Dodge B200 | RWD |
| 1995 - 1998 | Dodge B1500 | RWD |
| 1981 - 1994 | Dodge B150 | RWD |
| 1971 - 1974 | Dodge B100 Van | RWD |
| 1975 - 1980 | Dodge B100 | RWD |
| 1981 - 1983 | Plymouth PB250 | RWD |
| 1974 - 1974 | Plymouth PB200 Van | RWD |
| 1975 - 1980 | Plymouth PB200 | RWD |
| 1981 - 1983 | Plymouth PB150 | RWD |
| 1974 - 1974 | Plymouth PB100 Van | RWD |
| 1975 - 1980 | Plymouth PB100 | RWD |