
Monroe Shocks & StrutsMax-Air Air Shock Absorber
Part #: MRC-MA733 $183.31
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
- EASY TO ADJUST -- Special air fitting resists air leakage and ties into factory system (where applicable) or manually inflates with an air compressor; pair with Monroe air shock accessory and shock air hose AK kits (varies by application)
- EXCEPTIONAL HANDLING -- Full-displaced valving on compression and extension cycles for a smooth ride
- BUILT TO LAST -- Hardened and precision ground piston rod for consistent performance, sintered iron piston for enhanced durability and longer service life and lubricated air sleeve reduces friction for smooth operation
- CONSISTENT RIDE -- OE all-weather fluid contains special modifiers to handle extreme temperatures and help reduce friction and ensure smooth rod reaction
Max-Air Air Shock Absorber
| Name | Specs |
|---|---|
| Compressed Length | 15.5in/393.7mm |
| Dust Shield Included | Yes |
| Dust Shield Material | Rubber |
| Extended Length | 26.25in/666.8mm |
| Hydraulic Lockout | No |
| Includes Bump Stop | Yes |
| Internal Rebound Bumper | No |
| Lower Mount Code | L2 |
| Lower Mount Type | Loop Bushing Mount - 11/16" Bushing ID X 1.9/16" Bushing OAL |
| Part Description | Air Shock Absorber |
| Shock Absorber Body End Measuring Point | Center of Loop |
| Shock Absorber Rod End Measuring Point | Center of Loop |
| Travel Length | 10.75in/273.1mm |
| Upper Mount Code | LS39 |
| Upper Mount Type | Loop Bushing and Sleeve Mount - 1/2" Sleeve ID X 41.28MM Sleeve OAL |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 1981 - 1993 | Dodge W250 | 4WD |
| 1972 - 1974 | Dodge W200 Pickup | 4WD |
| 1975 - 1980 | Dodge W200 | 4WD |
| 1977 - 1993 | Dodge W150 | 4WD |
| 1972 - 1974 | Dodge W100 Pickup | 4WD |
| 1975 - 1989 | Dodge W100 | 4WD |
| 1974 - 1993 | Dodge Ramcharger | RWD, 4WD |
| 1981 - 1993 | Dodge D250 | RWD |
| 1972 - 1974 | Dodge D200 Pickup | RWD |
| 1975 - 1980 | Dodge D200 | RWD |
| 1977 - 1993 | Dodge D150 | RWD |
| 1972 - 1974 | Dodge D100 Pickup | RWD |
| 1975 - 1989 | Dodge D100 | RWD |
| 1974 - 1981 | Plymouth Trailduster | RWD, 4WD |