
Monroe Shocks & StrutsMax-Air Air Shock Absorber
Part #: MRC-MA728 $200.27
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
- EASY TO ADJUST -- Special air fitting resists air leakage and ties into factory system (where applicable) or manually inflates with an air compressor; pair with Monroe air shock accessory and shock air hose AK kits (varies by application)
- EXCEPTIONAL HANDLING -- Full-displaced valving on compression and extension cycles for a smooth ride
- BUILT TO LAST -- Hardened and precision ground piston rod for consistent performance, sintered iron piston for enhanced durability and longer service life and lubricated air sleeve reduces friction for smooth operation
- CONSISTENT RIDE -- OE all-weather fluid contains special modifiers to handle extreme temperatures and help reduce friction and ensure smooth rod reaction
Max-Air Air Shock Absorber
| Name | Specs |
|---|---|
| Compressed Length | 14.25in/362mm |
| Dust Shield Included | Yes |
| Dust Shield Material | Rubber |
| Extended Length | 23.375in/593.7mm |
| Hydraulic Lockout | No |
| Includes Bump Stop | No |
| Internal Rebound Bumper | No |
| Lower Mount Code | L1/CP3 |
| Lower Mount Type | Loop Bushing and Cantilever Pin Mount - 1/2" Stud Diameter X 1 5/16" Stud Length (Center of Loop to Frame) |
| Part Description | Air Shock Absorber |
| Shock Absorber Body End Measuring Point | Center of Loop |
| Shock Absorber Rod End Measuring Point | Center of Loop |
| Travel Length | 9.125in/231.8mm |
| Upper Mount Code | L1/CP5 |
| Upper Mount Type | Loop Bushing and Cantilever Pin Mount - 5/8" Stud Diameter X 1 5/16" Stud Length (Center of Loop to Frame) |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 1966 - 1970 | Cadillac Fleetwood | RWD |
| 1965 - 1966 | Cadillac Eldorado | RWD |
| 1965 - 1970 | Cadillac DeVille | RWD |
| 1965 - 1970 | Cadillac Calais | RWD |
| 1981 - 1995 | Isuzu Pickup | RWD, 4WD |
| 1971 - 1987 | Toyota Land Cruiser | 4WD |