
Monroe Shocks & StrutsMax-Air Air Shock Absorber
Part #: MRC-MA719 $194.03
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
- EASY TO ADJUST -- Special air fitting resists air leakage and ties into factory system (where applicable) or manually inflates with an air compressor; pair with Monroe air shock accessory and shock air hose AK kits (varies by application)
- EXCEPTIONAL HANDLING -- Full-displaced valving on compression and extension cycles for a smooth ride
- BUILT TO LAST -- Hardened and precision ground piston rod for consistent performance, sintered iron piston for enhanced durability and longer service life and lubricated air sleeve reduces friction for smooth operation
- CONSISTENT RIDE -- OE all-weather fluid contains special modifiers to handle extreme temperatures and help reduce friction and ensure smooth rod reaction
Max-Air Air Shock Absorber
| Name | Specs |
|---|---|
| Compressed Length | 14.5in/368.3mm |
| Dust Shield Included | Yes |
| Dust Shield Material | Rubber |
| Extended Length | 23.75in/603.3mm |
| Hydraulic Lockout | No |
| Includes Bump Stop | Yes |
| Internal Rebound Bumper | No |
| Lower Mount Code | L1/CP3 |
| Lower Mount Type | Loop Bushing and Cantilever Pin Mount - 1/2" Stud Diameter X 1 5/16" Stud Length (Center of Loop to Frame) |
| Part Description | Air Shock Absorber |
| Shock Absorber Body End Measuring Point | Center of Loop |
| Shock Absorber Rod End Measuring Point | Center of Cross Pin |
| Travel Length | 9.25in/235mm |
| Upper Mount Code | XP7 |
| Upper Mount Type | Cross Pin Mount - Closed Ended, 5/16" Hole ID (Both Ends) X 2.7/8" Pin Length (Hole Center to Center) |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 1965 - 1970 | Buick Wildcat | RWD |
| 1965 - 1970 | Buick LeSabre | RWD |
| 1970 - 1970 | Buick Estate Wagon | RWD |
| 1965 - 1970 | Buick Electra | RWD |
| 1971 - 1976 | Cadillac Fleetwood | RWD |
| 1971 - 1976 | Cadillac DeVille | RWD |
| 1971 - 1976 | Cadillac Calais | RWD |
| 1965 - 1970 | Chevrolet Impala | RWD |
| 1965 - 1966 | Oldsmobile Starfire | RWD |
| 1965 - 1966 | Oldsmobile Jetstar 88 | RWD |
| 1965 - 1970 | Oldsmobile Delta 88 | RWD |
| 1967 - 1968 | Oldsmobile Delmont 88 | RWD |
| 1965 - 1970 | Oldsmobile 98 | RWD |
| 1965 - 1966 | Pontiac Star Chief | RWD |
| 1965 - 1968 | Pontiac Grand Prix | RWD |
| 1967 - 1970 | Pontiac Executive | RWD |
| 1965 - 1970 | Pontiac Catalina | RWD |
| 1965 - 1970 | Pontiac Bonneville | RWD |