
Monroe Shocks & StrutsMax-Air Air Shock Absorber
Part #: MRC-MA717 $194.03
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
- EASY TO ADJUST -- Special air fitting resists air leakage and ties into factory system (where applicable) or manually inflates with an air compressor; pair with Monroe air shock accessory and shock air hose AK kits (varies by application)
- EXCEPTIONAL HANDLING -- Full-displaced valving on compression and extension cycles for a smooth ride
- BUILT TO LAST -- Hardened and precision ground piston rod for consistent performance, sintered iron piston for enhanced durability and longer service life and lubricated air sleeve reduces friction for smooth operation
- CONSISTENT RIDE -- OE all-weather fluid contains special modifiers to handle extreme temperatures and help reduce friction and ensure smooth rod reaction
Max-Air Air Shock Absorber
| Name | Specs |
|---|---|
| Compressed Length | 12.75in/323.8mm |
| Dust Shield Included | Yes |
| Dust Shield Material | Rubber |
| Extended Length | 20.875in/530.2mm |
| Hydraulic Lockout | No |
| Includes Bump Stop | Yes |
| Internal Rebound Bumper | No |
| Lower Mount Code | L1/CP3 |
| Lower Mount Type | Loop Bushing and Cantilever Pin Mount - 1/2" Stud Diameter X 1 5/16" Stud Length (Center of Loop to Frame) |
| Part Description | Air Shock Absorber |
| Shock Absorber Body End Measuring Point | Center of Loop |
| Shock Absorber Rod End Measuring Point | Center of Cross Pin |
| Travel Length | 8.125in/206.4mm |
| Upper Mount Code | XP7 |
| Upper Mount Type | Cross Pin Mount - Closed Ended, 5/16" Hole ID (Both Ends) X 2.7/8" Pin Length (Hole Center to Center) |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 1991 - 1996 | Buick Roadmaster | RWD |
| 1973 - 1977 | Buick Regal | RWD |
| 1986 - 1990 | Buick LeSabre | RWD |
| 1977 - 1979 | Buick Estate Wagon | RWD |
| 1982 - 1989 | Buick Electra | FWD, RWD |
| 1973 - 1977 | Buick Century | RWD |
| 1973 - 1977 | Chevrolet Monte Carlo | RWD |
| 1977 - 1982 | Chevrolet Impala | RWD |
| 1973 - 1973 | Chevrolet Chevelle | RWD |
| 1977 - 1996 | Chevrolet Caprice | RWD |
| 1976 - 1976 | Oldsmobile Cutlass Tiara | RWD |
| 1973 - 1977 | Oldsmobile Cutlass Supreme | RWD |
| 1975 - 1977 | Oldsmobile Cutlass Salon | RWD |
| 1973 - 1977 | Oldsmobile Cutlass | RWD |
| 1977 - 1992 | Oldsmobile Custom Cruiser | RWD |
| 1987 - 1989 | Pontiac Safari | RWD |
| 1983 - 1986 | Pontiac Parisienne | RWD |
| 1973 - 1977 | Pontiac LeMans | RWD |
| 1973 - 1973 | Pontiac GTO | RWD |
| 1977 - 1978 | Pontiac Grand Safari | RWD |
| 1973 - 1977 | Pontiac Grand Prix | RWD |
| 1975 - 1977 | Pontiac Grand LeMans | RWD |
| 1973 - 1975 | Pontiac Grand Am | RWD |
| 1977 - 1981 | Pontiac Catalina | RWD |
| 1977 - 1981 | Pontiac Bonneville | RWD |