
Monroe Shocks & StrutsMax-Air Air Shock Absorber
Part #: MRC-MA706 $173.89
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
- EASY TO ADJUST -- Special air fitting resists air leakage and ties into factory system (where applicable) or manually inflates with an air compressor; pair with Monroe air shock accessory and shock air hose AK kits (varies by application)
- EXCEPTIONAL HANDLING -- Full-displaced valving on compression and extension cycles for a smooth ride
- BUILT TO LAST -- Hardened and precision ground piston rod for consistent performance, sintered iron piston for enhanced durability and longer service life and lubricated air sleeve reduces friction for smooth operation
- CONSISTENT RIDE -- OE all-weather fluid contains special modifiers to handle extreme temperatures and help reduce friction and ensure smooth rod reaction
Max-Air Air Shock Absorber
| Name | Specs |
|---|---|
| Compressed Length | 13in/330.2mm |
| Dust Shield Included | Yes |
| Dust Shield Material | Rubber |
| Extended Length | 21.375in/542.9mm |
| Hydraulic Lockout | No |
| Includes Bump Stop | Yes |
| Internal Rebound Bumper | No |
| Lower Mount Code | LS14 |
| Lower Mount Type | Loop Bushing and Sleeve Mount - 7/16" Sleeve ID X 1.3/8" Sleeve OAL |
| Part Description | Air Shock Absorber |
| Shock Absorber Body End Measuring Point | Center of Loop |
| Shock Absorber Rod End Measuring Point | Center of Cross Pin |
| Travel Length | 8.375in/212.7mm |
| Upper Mount Code | XP7 |
| Upper Mount Type | Cross Pin Mount - Closed Ended, 5/16" Hole ID (Both Ends) X 2.7/8" Pin Length (Hole Center to Center) |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 1969 - 1972 | Chevrolet Nova | RWD |
| 1968 - 1968 | Chevrolet Chevy II | RWD |
| 1971 - 1972 | Pontiac Ventura | RWD |