
Monroe Shocks & StrutsMax-Air Air Shock Absorber
Part #: MRC-MA705 $151.03
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
- EASY TO ADJUST -- Special air fitting resists air leakage and ties into factory system (where applicable) or manually inflates with an air compressor; pair with Monroe air shock accessory and shock air hose AK kits (varies by application)
- EXCEPTIONAL HANDLING -- Full-displaced valving on compression and extension cycles for a smooth ride
- BUILT TO LAST -- Hardened and precision ground piston rod for consistent performance, sintered iron piston for enhanced durability and longer service life and lubricated air sleeve reduces friction for smooth operation
- CONSISTENT RIDE -- OE all-weather fluid contains special modifiers to handle extreme temperatures and help reduce friction and ensure smooth rod reaction
Max-Air Air Shock Absorber
| Name | Specs |
|---|---|
| Compressed Length | 10.875in/276.2mm |
| Dust Shield Included | Yes |
| Dust Shield Material | Rubber |
| Extended Length | 17.375in/441.3mm |
| Hydraulic Lockout | No |
| Includes Bump Stop | Yes |
| Internal Rebound Bumper | Yes |
| Lower Mount Code | S4 |
| Lower Mount Type | Stem Mount - 2.3/8" Stem Length X 3/8"-16 Thread Pitch |
| Part Description | Air Shock Absorber |
| Shock Absorber Body End Measuring Point | Base of Stem |
| Shock Absorber Rod End Measuring Point | Base of Stem |
| Travel Length | 6.5in/165.1mm |
| Upper Mount Code | S4 |
| Upper Mount Type | Stem Mount - 2.3/8" Stem Length X 3/8"-16 Thread Pitch |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 1975 - 1980 | American Motors Pacer | RWD |
| 1958 - 1958 | Edsel Villager | RWD |
| 1958 - 1958 | Edsel Roundup | RWD |
| 1958 - 1958 | Edsel Ranger | RWD |
| 1958 - 1958 | Edsel Pacer | RWD |
| 1958 - 1958 | Edsel Corsair | RWD |
| 1958 - 1958 | Edsel Citation | RWD |
| 1958 - 1958 | Edsel Bermuda | RWD |
| 1968 - 1971 | Ford Torino | RWD |
| 1961 - 1963 | Ford Thunderbird | RWD |
| 1960 - 1965 | Ford Ranchero | RWD |
| 1965 - 1973 | Ford Mustang | RWD |
| 1961 - 1965 | Ford Falcon Sedan Delivery | RWD |
| 1960 - 1970 | Ford Falcon | RWD |
| 1957 - 1970 | Ford Fairlane | RWD |
| 1957 - 1958 | Ford Custom 300 | RWD |
| 1957 - 1957 | Ford Custom | RWD |
| 1979 - 1983 | Mazda GLC | FWD, RWD |
| 1968 - 1971 | Mercury Montego | RWD |
| 1962 - 1963 | Mercury Meteor | RWD |
| 1968 - 1971 | Mercury Cyclone | RWD |
| 1967 - 1973 | Mercury Cougar | RWD |
| 1960 - 1969 | Mercury Comet | RWD |