
Monroe Shocks & StrutsMax-Air Air Shock Absorber
Part #: MRC-MA704 $196.59
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
- EASY TO ADJUST -- Special air fitting resists air leakage and ties into factory system (where applicable) or manually inflates with an air compressor; pair with Monroe air shock accessory and shock air hose AK kits (varies by application)
- EXCEPTIONAL HANDLING -- Full-displaced valving on compression and extension cycles for a smooth ride
- BUILT TO LAST -- Hardened and precision ground piston rod for consistent performance, sintered iron piston for enhanced durability and longer service life and lubricated air sleeve reduces friction for smooth operation
- CONSISTENT RIDE -- OE all-weather fluid contains special modifiers to handle extreme temperatures and help reduce friction and ensure smooth rod reaction
Max-Air Air Shock Absorber
| Name | Specs |
|---|---|
| Compressed Length | 13.125in/333.4mm |
| Dust Shield Included | Yes |
| Dust Shield Material | Rubber |
| Extended Length | 21.25in/539.8mm |
| Hydraulic Lockout | No |
| Includes Bump Stop | Yes |
| Internal Rebound Bumper | No |
| Lower Mount Code | L2 |
| Lower Mount Type | Loop Bushing Mount - 11/16" Bushing ID X 1.9/16" Bushing OAL |
| Part Description | Air Shock Absorber |
| Shock Absorber Body End Measuring Point | Center of Loop |
| Shock Absorber Rod End Measuring Point | Center of Loop |
| Travel Length | 8.125in/206.4mm |
| Upper Mount Code | L2 |
| Upper Mount Type | Loop Bushing Mount - 11/16" Bushing ID X 1.9/16" Bushing OAL |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 1955 - 1961 | Chrysler Windsor | RWD |
| 1957 - 1960 | Chrysler Saratoga | RWD |
| 1961 - 1964 | Chrysler Newport | RWD |
| 1955 - 1964 | Chrysler New Yorker | RWD |
| 1955 - 1964 | Chrysler 300 | RWD |
| 1957 - 1959 | DeSoto Firesweep | RWD |
| 1956 - 1960 | DeSoto Fireflite | RWD |
| 1955 - 1959 | DeSoto Firedome | RWD |
| 1961 - 1961 | DeSoto DeSoto | RWD |
| 1957 - 1960 | DeSoto Adventurer | RWD |
| 1962 - 1962 | Dodge Lancer | RWD |
| 1960 - 1976 | Dodge Dart | RWD |
| 1963 - 1964 | Dodge 880 | RWD |
| 1961 - 1963 | Lincoln Continental | RWD |
| 1955 - 1961 | Plymouth Savoy | RWD |
| 1955 - 1958 | Plymouth Plaza | RWD |
| 1959 - 1961 | Plymouth Fury | RWD |
| 1970 - 1976 | Plymouth Duster | RWD |
| 1955 - 1961 | Plymouth Belvedere | RWD |
| 1964 - 1969 | Plymouth Barracuda | RWD |