
Monroe Shocks & StrutsMax-Air Air Shock Absorber
Part #: MRC-MA702 $198.21
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
- EASY TO ADJUST -- Special air fitting resists air leakage and ties into factory system (where applicable) or manually inflates with an air compressor; pair with Monroe air shock accessory and shock air hose AK kits (varies by application)
- EXCEPTIONAL HANDLING -- Full-displaced valving on compression and extension cycles for a smooth ride
- BUILT TO LAST -- Hardened and precision ground piston rod for consistent performance, sintered iron piston for enhanced durability and longer service life and lubricated air sleeve reduces friction for smooth operation
- CONSISTENT RIDE -- OE all-weather fluid contains special modifiers to handle extreme temperatures and help reduce friction and ensure smooth rod reaction
Max-Air Air Shock Absorber
| Name | Specs |
|---|---|
| Compressed Length | 12.625in/320.7mm |
| Dust Shield Included | Yes |
| Dust Shield Material | Rubber |
| Extended Length | 20.75in/527.1mm |
| Hydraulic Lockout | No |
| Includes Bump Stop | Yes |
| Internal Rebound Bumper | No |
| Lower Mount Code | L1/CP4 |
| Lower Mount Type | Loop Bushing and Cantilever Pin Mount - 1/2" Stud Diameter X 1 1/2" Stud Length (Center of Loop to Frame) |
| Part Description | Air Shock Absorber |
| Shock Absorber Body End Measuring Point | Center of Loop |
| Shock Absorber Rod End Measuring Point | Center of Cross Pin |
| Travel Length | 8.125in/206.4mm |
| Upper Mount Code | XP7 |
| Upper Mount Type | Cross Pin Mount - Closed Ended, 5/16" Hole ID (Both Ends) X 2.7/8" Pin Length (Hole Center to Center) |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 1964 - 1967 | Buick Special | RWD |
| 1964 - 1967 | Buick Skylark | RWD |
| 1964 - 1967 | Chevrolet El Camino | RWD |
| 1964 - 1967 | Chevrolet Chevelle | RWD |
| 1966 - 1970 | Chevrolet Caprice | RWD |
| 1965 - 1970 | Chevrolet Biscayne | RWD |
| 1965 - 1970 | Chevrolet Bel Air | RWD |
| 1964 - 1967 | Oldsmobile F85 | RWD |
| 1967 - 1967 | Oldsmobile Cutlass Supreme | RWD |
| 1964 - 1967 | Oldsmobile Cutlass | RWD |
| 1964 - 1971 | Oldsmobile 442 | RWD |
| 1964 - 1967 | Pontiac Tempest | RWD |
| 1963 - 1964 | Pontiac Star Chief | RWD |
| 1964 - 1967 | Pontiac GTO | RWD |
| 1963 - 1964 | Pontiac Grand Prix | RWD |
| 1963 - 1964 | Pontiac Catalina | RWD |
| 1963 - 1964 | Pontiac Bonneville | RWD |