
Monroe Shocks & StrutsMax-Air Air Shock Absorber
Part #: MRC-MA700 $152.06
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
- EASY TO ADJUST -- Special air fitting resists air leakage and ties into factory system (where applicable) or manually inflates with an air compressor; pair with Monroe air shock accessory and shock air hose AK kits (varies by application)
- EXCEPTIONAL HANDLING -- Full-displaced valving on compression and extension cycles for a smooth ride
- BUILT TO LAST -- Hardened and precision ground piston rod for consistent performance, sintered iron piston for enhanced durability and longer service life and lubricated air sleeve reduces friction for smooth operation
- CONSISTENT RIDE -- OE all-weather fluid contains special modifiers to handle extreme temperatures and help reduce friction and ensure smooth rod reaction
Max-Air Air Shock Absorber
| Name | Specs |
|---|---|
| Compressed Length | 12.75in/323.8mm |
| Dust Shield Included | Yes |
| Dust Shield Material | Rubber |
| Extended Length | 21.375in/542.9mm |
| Hydraulic Lockout | No |
| Includes Bump Stop | Yes |
| Internal Rebound Bumper | No |
| Lower Mount Code | L1/CP3 |
| Lower Mount Type | Loop Bushing and Cantilever Pin Mount - 1/2" Stud Diameter X 1 5/16" Stud Length (Center of Loop to Frame) |
| Part Description | Air Shock Absorber |
| Shock Absorber Body End Measuring Point | Center of Loop |
| Shock Absorber Rod End Measuring Point | Base of Stem |
| Travel Length | 8.625in/219.1mm |
| Upper Mount Code | S4 |
| Upper Mount Type | Stem Mount - 2.3/8" Stem Length X 3/8"-16 Thread Pitch |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 1958 - 1969 | American Motors Rebel | RWD |
| 1958 - 1969 | American Motors Rambler | RWD |
| 1965 - 1967 | American Motors Marlin | RWD |
| 1980 - 1988 | American Motors Eagle | 4WD |
| 1958 - 1969 | American Motors Ambassador | RWD |
| 1959 - 1960 | Buick LeSabre | RWD |
| 1959 - 1960 | Buick Invicta | RWD |
| 1952 - 1954 | Cadillac Series 75 Fleetwood | RWD |
| 1952 - 1954 | Cadillac Series 62 | RWD |
| 1952 - 1954 | Cadillac Series 60 Fleetwood | RWD |
| 1953 - 1954 | Cadillac Eldorado | RWD |
| 1953 - 1957 | Chevrolet Two-Ten Series | RWD |
| 1953 - 1957 | Chevrolet One-Fifty Series | RWD |
| 1949 - 1952 | Chevrolet Fleetline Truck | RWD |
| 1949 - 1952 | Chevrolet Fleetline | RWD |
| 1953 - 1957 | Chevrolet Bel Air | RWD |
| 1967 - 1971 | Ford Thunderbird | RWD |
| 1967 - 1978 | Ford LTD | RWD |
| 1965 - 1974 | Ford Galaxie 500 | RWD |
| 1965 - 1967 | Ford Galaxie | RWD |
| 1965 - 1977 | Ford Custom 500 | RWD |
| 1965 - 1972 | Ford Custom | RWD |
| 1968 - 1971 | Lincoln Mark III | RWD |
| 1970 - 1979 | Lincoln Continental | RWD |
| 1966 - 1968 | Mercury Park Lane | RWD |
| 1965 - 1974 | Mercury Monterey | RWD |
| 1967 - 1978 | Mercury Marquis | RWD |
| 1965 - 1970 | Mercury Marauder | RWD |
| 1975 - 1978 | Mercury Grand Marquis | RWD |
| 1965 - 1967 | Mercury Cyclone | RWD |
| 1965 - 1974 | Mercury Colony Park | RWD |
| 1956 - 1957 | Nash Rambler | RWD |