
MOOG Chassis ProductsSuspension Trailing Arm Bushing
Part #: MOO-K80668 $63.69
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
- Easy to install
- Restores like-new steering and handling
- Engineered to meet or exceed OE requirements
- Construction and design validated by MOOG engineers
- Incorporates proven design and engineering features
Suspension Trailing Arm Bushing
| Name | Specs |
|---|---|
| Bushing Quantity | 1 |
| Length | 5.150in |
| Material | Steel Clad Rubber |
| Mounting Hole Diameter | 0.490in |
| Mounting Hole Quantity | 2 |
| Outside Diameter | 1.570in |
| Part Description | Suspension Trailing Arm Bushing |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 1994 - 2001 | Acura Integra | FWD |
| 1988 - 1991 | Honda CRX | FWD |
| 1997 - 2001 | Honda CR-V | FWD, 4WD |
| 1993 - 1997 | Honda Civic del Sol | FWD |
| 1988 - 2000 | Honda Civic | FWD, 4WD |