
MOOG Chassis ProductsSuspension Control Arm Bushing
Part #: MOO-K200238 $21.81
Login for personalized shopping
Description & Specs
- HIGHLY PRECISE ENGINEERING -- Optimized for quiet operation and resistance to wear, salt, road grime and oils
- PREMIUM MATERIALS -- Made from high-quality elastomer compounds for durability and ride performance
- OE-STYLE DESIGN -- Engineered to match or exceed OE requirements
- RIGOROUS TESTING -- Comprehensive testing throughout design and development processes by MOOG engineers for quality you can count on
Suspension Control Arm Bushing
| Name | Specs |
|---|---|
| Inside Diameter | 0.560in |
| Length | 2.360in |
| Material | Steel Clad Rubber |
| Mounting Hardware Included | No |
| Mounting Type | Press In |
| Outside Diameter | 2.910in |
| Part Description | Suspension Control Arm Bushing |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2004 - 2008 | Acura TSX | FWD |
| 2003 - 2007 | Honda Accord | FWD |