
MOOG Chassis ProductsLeaf Spring Shackle Bushing
Part #: MOO-SB353 $11.86
Login for personalized shopping
Description & Specs
- Easy to install
- Restores like-new steering and handling
- Engineered to provide long life and dependability
- Construction and design validated by MOOG engineers
- Incorporates proven design and engineering features
Leaf Spring Shackle Bushing
| Name | Specs |
|---|---|
| Bushing Quantity | 1 |
| Inside Diameter | 0.790in |
| Length | 1.440in |
| Material | Steel Clad Rubber |
| Mounting Hardware Included | No |
| Outside Diameter | 1.270in |
| Part Description | Leaf Spring Shackle Bushing |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 1995 - 1997 | Nissan Pickup | RWD |
| 1986 - 1994 | Nissan D21 | RWD |