
MOOG Chassis ProductsLeaf Spring Shackle Bushing
Part #: MOO-K6559 $15.15
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
- Easy to install
- Restores like-new steering and handling
- Engineered to provide long life and dependability
- Construction and design validated by MOOG engineers
- Incorporates proven design and engineering features
Leaf Spring Shackle Bushing
| Name | Specs |
|---|---|
| Bushing Quantity | 1 |
| Inside Diameter | 0.550in |
| Leaf Width | 3.740in |
| Length | 1.870in |
| Material | Steel Clad Rubber |
| Meets / Exceeds OEM? | Yes |
| Mounting Hardware Included | No |
| Outside Diameter | 1.560in |
| Part Description | Leaf Spring Shackle Bushing |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 1971 - 1976 | Buick Estate Wagon | RWD |
| 1969 - 1972 | Chevrolet Townsman | RWD |
| 1969 - 1972 | Chevrolet Kingswood | RWD |
| 1967 - 1976 | Chevrolet Impala | RWD |
| 1962 - 1968 | Chevrolet Chevy II | RWD |
| 1967 - 1976 | Chevrolet Caprice | RWD |
| 1967 - 1980 | Chevrolet Camaro | RWD |
| 1969 - 1972 | Chevrolet Brookwood | RWD |
| 1967 - 1972 | Chevrolet Biscayne | RWD |
| 1967 - 1975 | Chevrolet Bel Air | RWD |
| 1971 - 1976 | Pontiac Grand Safari | RWD |
| 1967 - 1969 | Pontiac Firebird | RWD |
| 1971 - 1976 | Pontiac Catalina | RWD |
| 1971 - 1976 | Pontiac Bonneville | RWD |