
MOOG Chassis ProductsLeaf Spring Shackle Bushing
Part #: MOO-K200276 $40.81
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
- Easy to install
- Restores like-new steering and handling
- Engineered to provide long life and dependability
- Construction and design validated by MOOG engineers
- Incorporates proven design and engineering features
Leaf Spring Shackle Bushing
| Name | Specs |
|---|---|
| Bushing Quantity | 1 |
| Inside Diameter | 0.580in |
| Leaf Width | 2.950in |
| Length | 2.950in |
| Material | Steel Clad Rubber |
| Meets / Exceeds OEM? | Yes |
| Mounting Hardware Included | No |
| Outside Diameter | 1.490in |
| Part Description | Leaf Spring Shackle Bushing |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 1998 - 2002 | Dodge Durango | RWD, 4WD |
| 1997 - 2002 | Dodge Dakota | RWD, 4WD |