
MOOG Chassis ProductsLeaf Spring Bushing
Part #: MOO-K200107 $26.90
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
- Easy to install
- Restores like-new steering and handling
- Engineered to provide long life and dependability
- Construction and design validated by MOOG engineers
- Incorporates proven design and engineering features
Leaf Spring Bushing
| Name | Specs |
|---|---|
| Bushing Quantity | 1 |
| Inside Diameter | 0.730in |
| Leaf Width | 3.490in |
| Length | 3.490in |
| Material | Steel Clad Rubber |
| Meets / Exceeds OEM? | Yes |
| Mounting Hardware Included | No |
| Outside Diameter | 1.840in |
| Part Description | Leaf Spring Bushing |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2004 - 2014 | Ford F-150 | AWD, RWD, 4WD |