
DelphiSteering Tie Rod End
Part #: TA2451 $41.68
Login for personalized shopping
Description & Specs
Steering Tie Rod End
| Name | Specs |
|---|---|
| Adjustable | Yes |
| Bearing Material | Polyoxymethilen (POM) |
| Color | Black |
| Cone Outside Dia | 14.45 mm |
| Dust Boot Included | Yes |
| Dust Boot Material | Choloroprene Rubber (CR) |
| End 1 Gender | Female |
| End 1 Thread Direction | Clockwise (Right) |
| End 2 Gender | Male |
| End 2 Thread Direction | Clockwise (Right) |
| End 2 Thread Pitch | 1.25 mm |
| Grade | Standard |
| Grade Type | Standard |
| Grease Fitting Included | No |
| Greaseable | No |
| Height | 75.0 mm |
| Housing Material | Steel |
| Length Stud Cntr to End | 197.0mm |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Pre-Greased | Yes |
| Stud Type | Threaded |
| Tie Rod Material | Steel |
| Type | Bent |
| Weight | 1.42 lb |
| Width | 42.0 mm |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2007 - 2012 | Nissan Versa | FWD |
| 2009 - 2014 | Nissan Cube | FWD |