
BBB IndustriesRack and Pinion Assembly
Part #: BBB-102-0278 $766.96
$222.00 Core Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
Premium-quality remanufactured power steering rack & pinion designed for dependability and reliability throughout the service life of the vehicle.
Rack and Pinion Assembly; Reman Rack and Pinion
| Name | Specs |
|---|---|
| Bushings Included | Yes |
| Clamps Included | Yes |
| Distance Between Mounting Holes (In) | 16.25 in |
| Distance Between Mounting Holes (mm) | 412.75 mm |
| Hydraulic, Electric, or Manual Steering | Hydraulic |
| Inner Tie Rod Length | 12.375 |
| Inner Tie Rod Thread Size | M14X1.5 |
| Inner Tie Rods Included | Yes |
| Input Shaft Diameter (In) | 0.68 in |
| Input Shaft Diameter (mm) | 17.32 mm |
| Input Shaft Length (In) | 2.1875 in |
| Input Shaft Length (mm) | 55.5625 mm |
| Installation Kit Included | Yes |
| Manual or Power | Power |
| Mounting Hole Quantity | 2 |
| New Or Reman | Remanufactured |
| Outer Tie Rods Included | No |
| Pressure Port Thread Size | M14X1.5 |
| Rack Length (In) | 47.875 in |
| Rack Length (mm) | 1216.025 mm |
| Return Port Thread Size | M18X1.50 |
| Sensor Included | No |
| Total Turns Lock To Lock | 2.813 |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2015 - 2022 | Ram ProMaster City | FWD |