
MOOG Chassis ProductsSteering King Pin Set
Part #: MOO-8659B $963.18
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
- Easy to install
- Returns like-new steering
- Long-lasting performance
- Construction and design validated by MOOG engineers
- Incorporates proven design and engineering features
Steering King Pin Set
| Name | Specs |
|---|---|
| Bearing Included | Yes |
| Bushing Material | Metal Bushing |
| Bushing Quantity | 2 |
| Bushings Included | Yes |
| Keyway Length | 4.590in |
| King Pin Diameter | 1.614in |
| King Pin Length | 8.035in |
| Part Description | Steering King Pin Set |
| Washers Included | Yes |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 1996 - 1996 | Chevrolet W6500 Tiltmaster | 4 X 2 |
| 1997 - 2002 | Chevrolet T7500 | 6 X 4, 4 X 2 |
| 1997 - 2002 | Chevrolet T6500 | 4 X 2 |
| 1997 - 1999 | Chevrolet C7500 Kodiak | 6 X 4, 4 X 2 |
| 1990 - 1996 | Chevrolet C70 Kodiak | 6 X 4, 4 X 2 |
| 1990 - 1990 | Chevrolet C70 | 6 X 4, 4 X 2 |
| 1997 - 1999 | Chevrolet C6500 Kodiak | 4 X 2 |
| 1990 - 1996 | Chevrolet C60 Kodiak | 4 X 2 |
| 1990 - 1990 | Chevrolet C60 | 4 X 2 |
| 1990 - 1991 | Chevrolet C5500 Kodiak | 4 X 2 |
| 1990 - 1990 | Chevrolet C50 | 4 X 2 |
| 1993 - 1999 | Chevrolet B7 | 4 X 2 |
| 1997 - 2002 | GMC T7500 | 4 X 2 |
| 1997 - 2002 | GMC T6500 | 4 X 2 |
| 1997 - 1999 | GMC C7500 Topkick | 6 X 4, 4 X 2 |
| 1990 - 1996 | GMC C7000 Topkick | 6 X 4, 4 X 2 |
| 1990 - 1990 | GMC C7000 | 6 X 4, 4 X 2 |
| 1990 - 1996 | GMC C6000 Topkick | 4 X 2 |
| 1990 - 1990 | GMC C6000 | 4 X 2 |
| 1990 - 1991 | GMC C5000 Topkick | 4 X 2 |
| 1990 - 1990 | GMC C5000 | 4 X 2 |
| 1993 - 1994 | GMC B7 | 4 X 2 |
| 1997 - 2002 | Isuzu FVR | 4 X 2 |
| 1996 - 2002 | Isuzu FTR | 4 X 2 |
| 1996 - 2002 | Isuzu FSR | 4 X 2 |