
NGKNGK Ruthenium HX High Ignitability Spark Plug
Part #: NTK-92400 $18.83
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
- HIGH IGNITABILITY PROJECTED SQUARE PLATINUM ELECTRODE DESIGN: Combines 0.6 millimeter ruthenium center with a unique cut-back PSPE ground electrode
- PSPE DESIGN: Projected square platinum electrode shape of the ground electrode provides the best ignitability and service life for high heat engines
- SOLID COPPER CORE: 98% pure copper core offers superior heat dissipation, conductivity and ultra wide heat ranges
- TRIVALENT METAL PLATING: Delivers superior anti-corrosion and anti-seizing properties, ensuring ease of installation and removal
- RECOMMENDED USAGE: Modern vehicles using OE PSPE type spark plugs or for those seeking an aftermarket plug with the latest OE technology
NGK Ruthenium HX High Ignitability Spark Plug
| Name | Specs |
|---|---|
| Center Electrode Core Material | Copper |
| Center Electrode Tip Material | Ruthenium |
| Electrical Connector Type | Non-Removable Nut |
| Ground Configuration | Standard |
| Ground Electrode Core Material | Copper |
| Ground Electrode Quantity | 1 |
| Ground Electrode Tip Design | Projected Square Platinum Electrode - High Ignitability |
| Hex Size | 5/8 in |
| Insulator Height | 50.50 mm |
| Manufacturer Heat Range | 7 |
| Pre-Gap Size | .032 in |
| Reach | .75 in |
| Resistance | 5000.0 Ohms |
| Seat Type | Flat |
| Thread Diameter | 14.00 mm |