
DENSO Auto PartsSpark Plug
Part #: DEN-3532 $22.18
Login for personalized shopping
Description & Specs
Spark Plug; Iridium Long Life
| Name | Specs |
|---|---|
| Center Electrode Core Material | Copper |
| Center Electrode Tip Material | Iridium |
| Ground Configuration | Standard |
| Ground Electrode Core Material | Nickel |
| Ground Electrode Quantity | 1 |
| Ground Electrode Tip Design | Platinum Chip |
| Hex Size | 14.3 mm |
| Manufacturer Heat Range | 20 |
| Pre-Gap Size | 1.1 mm |
| Reach | 26.50 mm |
| Resistance | 5000.0 |
| Seat Type | Flat |
| Thread Diameter | 12.00 mm |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2016 - 2021 | Mazda MX-5 Miata | RWD |
| 2013 - 2021 | Mazda CX-5 | FWD, AWD |
| 2020 - 2021 | Mazda CX-30 | FWD, AWD |
| 2016 - 2021 | Mazda CX-3 | FWD, AWD |
| 2014 - 2021 | Mazda 6 | FWD |
| 2012 - 2021 | Mazda 3 | FWD, AWD |
| 2016 - 2016 | Scion iA | FWD |
| 2017 - 2018 | Toyota Yaris iA | FWD |
| 2019 - 2020 | Toyota Yaris | FWD |