
DENSO Auto PartsSpark Plug
Part #: DEN-3377 $20.32
Login for personalized shopping
Description & Specs
Spark Plug
| Name | Specs |
|---|---|
| Center Electrode Core Material | Copper |
| Center Electrode Tip Material | Iridium |
| Ground Configuration | Thick Electrode |
| Ground Electrode Core Material | Nickel |
| Ground Electrode Quantity | 1 |
| Ground Electrode Tip Design | Platinum Chip |
| Hex Size | 16.0 mm |
| Manufacturer Heat Range | 20 |
| Pre-Gap Size | 1.1 mm |
| Reach | 19.00 mm |
| Resistance | 5000.0 |
| Seat Type | Flat |
| Thread Diameter | 14.00 mm |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2004 - 2008 | Acura TSX | FWD |
| 2004 - 2008 | Acura TL | FWD |
| 2002 - 2006 | Acura RSX | FWD |
| 2005 - 2008 | Acura RL | AWD |
| 2007 - 2009 | Acura MDX | AWD |
| 2002 - 2010 | Dodge Ram 1500 | RWD, 4WD |
| 2008 - 2010 | Dodge Nitro | RWD, 4WD |
| 2003 - 2011 | Honda Element | FWD, 4WD |
| 2002 - 2009 | Honda CR-V | FWD, 4WD |
| 2002 - 2005 | Honda Civic | FWD |
| 2003 - 2007 | Honda Accord | FWD |
| 2012 - 2012 | Jeep Liberty | RWD, 4WD |
| 2011 - 2011 | Ram Dakota | RWD, 4WD |
| 2011 - 2012 | Ram 1500 | RWD, 4WD |