
DENSO Auto PartsSpark Plug
Part #: DEN-3246 $16.38
Login for personalized shopping
Description & Specs
Spark Plug
| Name | Specs |
|---|---|
| Center Electrode Core Material | Copper |
| Center Electrode Tip Material | Platinum |
| Ground Configuration | Standard |
| Ground Electrode Core Material | Nickel |
| Ground Electrode Quantity | 1 |
| Ground Electrode Tip Design | Platinum Chip |
| Hex Size | 16.0 mm |
| Manufacturer Heat Range | 16 |
| Pre-Gap Size | 1.1 mm |
| Reach | 19.00 mm |
| Resistance | 5000.0 |
| Seat Type | Flat |
| Thread Diameter | 14.00 mm |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 1999 - 2003 | Acura TL | FWD |
| 2001 - 2006 | Acura MDX | AWD |
| 1992 - 2001 | Acura Integra | FWD |
| 1997 - 2003 | Acura CL | FWD |
| 2009 - 2011 | Chevrolet Aveo5 | FWD |
| 2009 - 2011 | Chevrolet Aveo | FWD |
| 2007 - 2010 | Chrysler Sebring | FWD, AWD |
| 2007 - 2007 | Chrysler Aspen | RWD, 4WD |
| 2011 - 2014 | Chrysler 200 | FWD |
| 2002 - 2007 | Dodge Ram 1500 | RWD, 4WD |
| 2009 - 2020 | Dodge Journey | FWD, AWD |
| 2000 - 2007 | Dodge Durango | RWD, 4WD |
| 2000 - 2007 | Dodge Dakota | RWD, 4WD |
| 2007 - 2012 | Dodge Caliber | FWD, AWD |
| 2008 - 2014 | Dodge Avenger | FWD |
| 2006 - 2008 | Honda Ridgeline | AWD |
| 1990 - 1996 | Honda Prelude | FWD |
| 2003 - 2008 | Honda Pilot | FWD, AWD |
| 1995 - 2010 | Honda Odyssey | FWD |
| 1997 - 1999 | Honda CR-V | FWD, 4WD |
| 1993 - 1997 | Honda Civic del Sol | FWD |
| 1992 - 2000 | Honda Civic | FWD |
| 1990 - 2002 | Honda Accord | FWD |
| 2008 - 2012 | Hyundai Elantra | FWD |
| 1996 - 1999 | Isuzu Oasis | FWD |
| 2007 - 2017 | Jeep Patriot | FWD, 4WD |
| 1999 - 2007 | Jeep Grand Cherokee | AWD, RWD, 4WD |
| 2007 - 2017 | Jeep Compass | FWD, AWD, 4WD |
| 2006 - 2007 | Jeep Commander | RWD, 4WD |
| 2010 - 2011 | Kia Soul | FWD |
| 2004 - 2004 | Mazda Tribute | FWD, 4WD |
| 2000 - 2001 | Mazda Protege | FWD |
| 2000 - 2002 | Mazda Millenia | FWD |
| 1990 - 1991 | Mazda 929 | RWD |
| 2006 - 2007 | Mitsubishi Raider | AWD, RWD, 4WD |
| 2009 - 2010 | Pontiac G3 | FWD |
| 2004 - 2007 | Saturn Vue | FWD, AWD |
| 2008 - 2008 | Saturn Astra | FWD |
| 2006 - 2006 | Volkswagen Golf | FWD |