
DENSO Auto PartsSpark Plug
Part #: DEN-3194 $9.39
Login for personalized shopping
Description & Specs
Spark Plug
| Name | Specs |
|---|---|
| Center Electrode Core Material | Copper |
| Center Electrode Tip Material | Nickel |
| Ground Configuration | Multi-Electrode |
| Ground Electrode Core Material | Nickel |
| Ground Electrode Quantity | 2 |
| Ground Electrode Tip Design | Multi-Electrode |
| Hex Size | 16.0 mm |
| Manufacturer Heat Range | 16 |
| Pre-Gap Size | 1.1 mm |
| Reach | 19.00 mm |
| Resistance | 5000.0 |
| Seat Type | Flat |
| Thread Diameter | 14.00 mm |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 1998 - 2000 | Lexus SC300 | RWD |
| 1998 - 2000 | Lexus GS300 | RWD |
| 2000 - 2004 | Toyota Tundra | RWD, 4WD |
| 1995 - 1998 | Toyota Tercel | FWD |
| 1995 - 2004 | Toyota Tacoma | RWD, 4WD |
| 1995 - 1998 | Toyota T100 | RWD, 4WD |
| 2000 - 2000 | Toyota Sienna | FWD |
| 1996 - 1998 | Toyota Paseo | FWD |
| 1998 - 1999 | Toyota Corolla | FWD |
| 1996 - 2002 | Toyota 4Runner | RWD, 4WD |