
AP ExhaustMuffler - Challenge GMC 6.0L & 8.1L
Part #: APE-2500 $280.21
Login for personalized shopping
Description & Specs
Muffler - Challenge GMC 6.0L & 8.1L
| Name | Specs |
|---|---|
| Body Height | 8.500in |
| Body Length | 24.500in |
| Body Material | Aluminized Steel |
| Body Width | 11.750in |
| Grade Type | Regular |
| Heat Shield Attached | No |
| Inlet Inside Diameter | 3.000 |
| Inlet Quantity | 2 |
| Inlet Type | Pipes |
| Muffler Type | Baffled |
| Outlet Inside Diameter (in) | 3 |
| Outlet Quantity | 2 |
| Outlet Type | Pipes |
| Overall Length | 29.000in |
| Series | Challenge |
| Sound Level | OE comparable |
| Tunable | No |