
Walker ExhaustExhaust Muffler Assembly
Part #: WAL-74042 $401.83
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
- CORROSION RESISTANT STAINLESS STEEL - The only broad-market muffler body with 100% stainless-steel construction that delivers longer life versus aluminized mufflers while an internal drainage system reduces moisture collection
- PREMIUM ACOUSTIC CONTROL - OE-style louvered tubes lowernoise levelswhile OE-style domed heads help reduce radiated noisefor premium factory-style sound compared to straight perforated tubes
- EASY TO INSTALL - Direct-fit bolt-on replacement solution with OE-style hangers, brackets andpiperoutings for easy installation and doesn’t require specialized fabricationand/or welding
- BUILT TO LAST - Internal partitions and mechanically joined tubes allow expansion and contraction during temperature changes to minimize distortion while spun-locked heads and OE-style spot weldsprovidestability and longer service life
- DESIGN VALIDATED - Acoustic and flow tested for qualityOE-style soundyou can count on
- BUY WITH CONFIDENCE - Comes with Walker’s limited lifetime warranty and exclusive 90-Day Safe & SoundGuarantee
Exhaust Muffler Assembly; Quiet-Flow SS
| Name | Specs |
|---|---|
| Body Diameter | 6.000in |
| Body Height | 6.000in |
| Body Length | 20.000in |
| Body Material | Stainless Steel |
| Body Width | 6.000in |
| Hanger Type | Welded |
| Inlet Quantity | 1 |
| Muffler Shape | Round |
| Outlet Quantity | 2 |
| Overall Length | 44.650in |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2012 - 2017 | Hyundai Veloster | FWD |