
Walker ExhaustExhaust Muffler Assembly
Part #: WAL-50073 $629.29
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
- RESISTS CORROSION - Internal drainage system helps reduce moisture collection
- BUILT TO LAST - Internal partitions and mechanically joined tubes allow expansion and contraction during temperature changes to minimize distortion while spun-locked heads and OE-style spot welds provide stability and longer service life
- PREMIUM ACOUSTIC CONTROL - OE-style louvered tubes lower noise levels while OE-style domed heads help reduce radiated noise for premium factory-style sound quality compared to straight perforated tubes
- DESIGN VALIDATED - Acoustic and flow tested for quality OE-style sound you can count on
Exhaust Muffler Assembly; Quiet-Flow
| Name | Specs |
|---|---|
| Body Diameter | 12.280in |
| Body Height | 4.180in |
| Body Length | 34.000in |
| Body Material | Steel |
| Body Width | 12.280in |
| Finish | Aluminized |
| Inlet Quantity | 1 |
| Inlet Type | Pipe Connection |
| Muffler Shape | Irregular |
| Outlet Quantity | 2 |
| Outlet Type | Dual Tips |
| Overall Length | 39.500in |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2006 - 2009 | Volkswagen Rabbit | FWD |
| 2010 - 2014 | Volkswagen Golf | FWD |