
Walker ExhaustExhaust Muffler Assembly
Part #: WAL-50069 $401.85
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
- RESISTS CORROSION - Internal drainage system helps reduce moisture collection
- BUILT TO LAST - Internal partitions and mechanically joined tubes allow expansion and contraction during temperature changes to minimize distortion while spun-locked heads and OE-style spot welds provide stability and longer service life
- PREMIUM ACOUSTIC CONTROL - OE-style louvered tubes lower noise levels while OE-style domed heads help reduce radiated noise for premium factory-style sound quality compared to straight perforated tubes
- DESIGN VALIDATED - Acoustic and flow tested for quality OE-style sound you can count on
Exhaust Muffler Assembly; Quiet-Flow
| Name | Specs |
|---|---|
| Body Diameter | 11.000in |
| Body Height | 5.500in |
| Body Length | 27.000in |
| Body Material | Steel |
| Body Width | 11.000in |
| Finish | Aluminized |
| Inlet Quantity | 1 |
| Inlet Type | 2 Bolt Welded Flange |
| Muffler Shape | Oval |
| Outlet Quantity | 1 |
| Outlet Type | Pipe Connection |
| Overall Length | 31.000in |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2005 - 2009 | Hyundai Tucson | FWD |